چالش های حقوقی قراردادهای ساختمانی

گفت و گوی زنده اینستاگرامی

حسین اقدامی (نویسنده ، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی در زمینه املاک و مستغلات ) و دکتر مهدی نشاط   مدیر هلدینگ ساختمانی سفیر

با موضوع : چالش های حقوقی قراردادهای ساختمانی

                                     

چالش های حقوقی قراردادهای ساختمانی

خلاصه گفت و گو  :

با توجه به اینکه ملک بزرگترین سرمایه افراد می باشد پیشنهاد می شود قبل از اقدام به انعقاد قرارداد با هدف حفظ این سرمایه و پیشگیری از وقوع اختلافات احتمالی بین طرفین قرارداد از مشورت  مشاور حقوقی متخصص بهره مند گردند .

مسائل حقوقی املاک بسیار گسترده است و قرارداد خرید و فروش ، پیش خرید و پیش فروش ، مشارکت در ساخت و قرارداد اجاره از قرار داد های اصلی املاک به شمار می روند .

به ترتیب الویت ، بیشترین اختلافات در قرارداد ها از قرارداد مشارکت در ساخت ، قرارداد پیش خرید و پیش فروش ، قرارداد خرید و فروش و اجاره سرچشمه می گیرد .

قراردادها از لحاظ بعد زمانی و تملک  ملک به قرارداد های مستمر و آنی تقسیم می شوند .

قرارداد مشارکت در ساخت و پیش خرید و پیش فروش ملک از زمره  قرارداد های مستمر به شمار میروند .

به دلیل پیچیدگی این قراردادهای ساختمانی و اینکه در طول زمان اجرا خواهند شد ، عوامل و متغیرهای زیادی از قبیل شهرداری ،آب و هوا و عوامل محیطی ناگهانی و غیر قابل پیشبینی (فورس ماژور) بر آن تاثیر گزار خواهد بود .

بیشتر بدانید  مسئولیت های صنفی و حرفه ای مشاوران املاک

مشاور حقوقی به برسی ریشه اختلافات و ارائه راهکارهایی که بتواند اختلافات را به حد اقل برساند می پردازد  به همین جهت پیش از انعقاد قرارداد می بایست از نظرات مشاور و در جریان پروژه از علم مباشر حقوقی متخصص بهره جست .

مراحل جستجوی ملک به شرح ذیل است که در کتاب خرید و فروش به صورت مفصل ،نکات حقوقی که در هر مرحله می بایست رعایت شود به صورت مفصل شرح داده شده است .

  1. جستجو و انتخاب ملک
  2. مذاکره با فروشنده
  3. تنظیم پیش نویس قرارداد و نگارش قرارداد
  4. امضاء قرارداد
  5. تحویل ملک
  6. تنظیم سند

لینک کتاب راهنمای حقوقی خرید و فروش پیش خرید و پیش فروش املاک و مستغلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *